علت تلخ شدن قهوه چیست؟

whatsapp
whatsapp

فروشــگاه اینترنتی موراتوس

علت تلخ شدن قهوه چیست

علت تلخ شدن قهوه چیست

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که قهوه شما تلخ شده باشد و شما علت تلخ شدن قهوه را ندانید. تلخی قهوه علت های مختلفی دارد که در ادامه این مقاله از فروشگاه اینترنتی موراتوس راه های جلوگیری از این اتفاق را بررسی می کنیم.

 

علت تلخ شدن قهوه چیست؟

 

1- اگر قهوه خود را بیش از حد دم آوری کنید (over steeping) تلخ می شود

فعل استپینگ (steeping) یا خیساندن در واقع روش دم آوری قهوه را توصیف می کند که در آن شما قهوه آسیاب شده خود را مستقیماً با آب مخلوط می کنید (بر خلاف عبور آن از فیلتر). این رویه در اکثر انواع قهوه سازهای “پرس”، به عنوان مثال، فرنچ پرس یا AeroPress، رایج است. با این حال، مسئله این است که بدانید برای چه مدت باید قهوه را دم آوری کنید، زیرا اگر قهوه خود را بیش از حد دم آوری کنید، طعم تند و تلخی برای شما باقی می ماند.

این به دلیل عصاره گیری بیش از حد است. اگر بیش از حد عصاره گیری کنید، و همین علت تلخ شدن قهوه می شود. اگر هم خیلی کم عصاره گیری کنید قهوه ضعیف و ترش مزه می شود. اگر عصاره گیری قهوه را درست انجام دهید و همه طعم ها و روغن های خوش طعم داخل قهوه به فنجان شما ختم می شود.

راه حل: زمان دم آوری خود را کاهش دهید. اگر در شش دقیقه قهوه فرنچ پرس را دم آوری کرده اید، سعی کنید آن را به چهار دقیقه برسانید و ببینید آیا این کار طعم را بهبود می بخشد یا نه. عناصر دیگری وجود دارد که می تواند منجر به عصاره گیری بیش از حد شود. کمی در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

خیساندن و یا استیپینگ واقعا محدود به چند روش خاص دم آوری قهوه است. هنگامی که از دستگاه اسپرسو اتوماتیک یا قهوه ساز قطره ای استفاده می کنید، احتمال کمی وجود دارد که این اتفاق بیفتد، در واقع، تقریباً غیرممکن است.

 

شما عزیزان می توانید برای خرید آنلاین قهوه به وبسایت موراتوس مراجعه نمایید.

 

اگر قهوه خود را بیش از حد دم آوری کنید (over steeping) تلخ می شود

 

2- تجهیزات کثیف قهوه باعث علت تلخ شدن قهوه

واضح است که باید تجهیزات دم آوری قهوه را تمیز نگه دارید. پس از هر بار استفاده، فرنچ پرس خود را خوب بشویید. برای این کار ظرف را تا نیمه با آب گرم و چند قطره صابون ظرفشویی بدون عطر و بو پر کنید. پیستون را چندین بار در آب پمپ کنید تا هرگونه تفاله سرسختی که در فیلتر گیر کرده است، خارج شود.

با استفاده از آب داغ و یک اسفنج نرم یا برس مخصوص بطری، محفظه فرنچ پرس را با دست تمیز کنید. هر دو قسمت را به خوبی شستشو دهید، مطمئن شوید که هیچ بقایای صابون باقی نمانده است. بلافاصله با استفاده از یک پارچه میکروفیبر آن را خشک کنید.

اگر از قهوه ساز قطره ای اتوماتیک استفاده می کنید، باید حداقل هفته ای یکبار آب تمیز و تازه را از طریق آن بدون تماس با قهوه در آن جاری کنید تا مطمئن شوید که از طعم بد بو “قهوه مانده” خلاص شده اید. صرف نظر از دلایل بهداشتی، اگر می خواهید قهوه ای با طعم خوب تهیه کنید، کیفیت آب مهم است. نکته این است که وقتی قهوه را عصاره گیری می کنید، می خواهید مطمئن شوید که فقط قهوه را می چشید. طعم شراب ممکن است با گذر زمان بهبود یابد، ولی قهوه اینطور نیست.

 

3- روش های آسیاب کردن و عصاره گیری شما هماهنگ نیست

اگر روش آسیاب و عصاره گیری قهوه شما هماهنگ نباشد علت تلخ شدن قهوه شما می شود.

دم آوری قهوه عالی یک مهارت است. شما باید ابتدا تنظیمات آسیاب ایده آل خود را بشناسید. اما یک آسیاب ساینده خوب به شما کنترل خوبی بر اندازه آسیاب می دهد و به شما این امکان را می دهد تا اندازه های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که ابزاری را که مناسب شماست پیدا کنید.

 

برای خرید انواع قهوه فوری به فروشگاه اینترنتی موراتوس مراجعه نمایید و با کیفیت ترین نوع قهوه فوری را خریداری نمایید.

 

3- روش های آسیاب کردن و عصاره گیری شما هماهنگ نیست

 

4 - شفافیت و درجه حرارت نامناسب آب

همه ما می دانیم که قهوه باید گرم تهیه شود. اما آیا می دانستید عواملی مانند نوع آب و درجه حرارت نقش مهمی در دم آوری کامل قهوه دارد؟ شما باید در مورد آبی که استفاده می کنید دقیق باشید!

خراب کردن یک فنجان کامل قهوه با استفاده از آب بدون فیلتر بسیار آسان است. آب مقطر نیز به دلیل کمبود مواد معدنی توصیه نمی شود. آب فیلتر شده که سختی و همینطور  TDS مشخص دارد بهترین گزینه است.

در مرحله دوم، شما باید به دمای آب خود توجه زیادی داشته باشید. در حالت ایده آل، درجه حرارت آب باید بین 90 تا 96 درجه  باشد، اگر قهوه ساز قطره ای -drip- دارید، ممکن است کنترل چندانی روی درجه حرارت نداشته باشید، اما اگر از سیستم pour over، فرنچ پرس یا هر وسیله دیگری که از کتری آب اضافه می کنید استفاده می کنید، یک قانون خوب این است که اجازه دهید آب شما به جوش بیاید، سپس آن را از روی حرارت بردارید و قبل از اضافه کردن به قهوه 30 تا 40  ثانیه صبر کنید تا به درجه حرارت مناسب برسید.

راه حل: از آب فیلتری یا آب معدنی بطری با مشخصات معلوم استفاده کنید و در مورد دمای دم آوری دقت کنید.

 

5- استفاده از دانه های کهنه و قدیمی قهوه

عامل دیگر ممکن است خود دانه قهوه باشد. اکثر قهوه خورهای حرفه ای می دانند که دانه های قهوه برای همیشه تازه نمی مانند، اما آیا می دانستید که دانه های قدیمی می توانند علت تلخ شدن قهوه را دوچندان کنند؟

چند نقطه مختلف وجود دارد که در آنها دانه شروع به “خراب شدن” می کند. وقتی به طعم دانه های قهوه تازه عادت کردید، حتی قبل از دم کردن قهوه تان با آنها، به عطر “خاموش” یا “کهنه” آنها حساس می شوید. در حالی که راه هایی برای جلوگیری از این امر وجود دارد، اما وقتی دانه های شما بیات شوند، دیگر راه برگشتی وجود ندارد.

وقتی دانه قهوه برشته شد، معمولاً چند ساعت تا چند روز طول می کشد تا دانه ها از حداکثر طعم خود خارج شوند. هنگامی که دانه های قهوه بو داده می شوند و به ویژه پس از آسیاب شدن، مواردی مانند اکسیداسیون، رطوبت و کاهش CO2 در پروسه کهنه شدن آن ها دخیل می شود و به سرعت در عرض چند هفته طعم “بیاتی”  و کهنگی را به آن ها می دهد.

راه حل: فقط دانه های کامل و آسیاب نشده قهوه را بخرید، فقط مقداری را که می توانید در عرض یک یا دو هفته استفاده کنید بخرید و فقط به اندازه دانه هایی که قصد دارید در قهوه ای که در حال دم آوری آن هستید استفاده کنید، قهوه آسیاب کنید.

 

6- شاید شما برشته کاری مناسب را پیدا نکرده اید

به عنوان یک قاعده کلی طعم رست های تیره نسبت به رست های سبک تر تلخ تر است. یادتان باشد تنها تعریفی که برای “قهوه خوب” اهمیت دارد، قهوه ای است که شما دوست دارید. اگر دوست ندارید نباید آن را در منوی خانه یا کافی شاپ خود قرار دهید.

باز هم، اینجا علم به دادمان می رسد: فقط اندازه آسیاب کردن نیست که می تواند به یک فنجان تلخ کمک کند، سطح رست و برشتگی نیز یک عامل کلیدی است.

به جای رست های متوسط و تیره به دنبال رست های روشن و متوسط باشید. برخی از برشته کارها سطح رست را روی بسته بندی قهوه چاپ می کنند تا به شما اطلاع دهند که قهوه چقدر روشن یا تیره است. جدا از رنگ، رست های مختلف نیز از نظر طعم متفاوت هستند. هرچه میزان رست سبک تر باشد، علت تلخ شدن قهوه شما کمتر می شود. چند تا رست مختلف را امتحان کنید تا سرانجام نقطه شیرین مورد علاقه خود را پیدا کنید.

راه حل: اگر می خواهید قهوه رست شده  را برای از بین بردن تلخی امتحان کنید، سراغ رست های ملایم و متوسط بروید.

 

برای خرید دانه و پودر قهوه به وبسایت موراتوس مراجعه کنید و بهترین برند ها را از سایت ما خریداری نمایید.

 

شاید شما برشته کاری مناسب را پیدا نکرده اید

 

7- خاستگاه و گونه دانه قهوه در طعم قهوه تفاوت بزرگی ایجاد می کند

دو گونه مختلف گیاه قهوه داریم: روبوستا و عربیکا. روبوستا  تلخ تر از عربیکا است و کافئین بیشتری دارد. با این حال، اگر به تلخی حساس هستید، به دنبال دانه های عربیکا باشید. نباید خیلی کار سختی باشد؛ اکثر فروشندگان برتر دانه قهوه در عربیکا تخصص دارند و این را در برچسب محصول یا در اطلاعات محصول در وب سایت خود به شما می گویند.

مسئله بعدی بعدی در انتخاب دانه ها  این است که بدانید چه ویژگی ها و مشخصاتی را باید از دانه کاشته شده در نقاط مختلف جهان انتظار داشته باشید.

 

8- نسبت آب به قهوه علت تلخ شدن قهوه

وقتی بچه بودید، احتمالاً به شما یاد داده بودند که قرار دادن قند بیشتر در چای شما آن را شیرین تر می کند، درست است؟ خب، این اصل در هنگام دم کردن قهوه هم حکم می کند اما به صورت کاملا برعکس: قرار دادن بیشتر قهوه در آب می تواند آن را تلخ کند.

انجمن تخصصی قهوه آمریکا به آنچه آنها “نسبت طلایی” خود می نامند، تعادل دانه ها با آب اشاره می کند که باعث می شود قهوه عصاره گیری شده ایده آل باشد: 55 تا 60 گرم قهوه در یک لیتر آب، به نسبت 18:1، یعنی نسبت 18 گرم آب به1 گرم قهوه.

اما درست مانند قوانین دیگر، این قاعده بیشتر یک راهنما است. اگر از تعدادی از باریستاها بپرسید، نسبت مطلوب آنها در کافی شاپ آنها ممکن است بین 16:1 تا 19:1 متغیر باشد. چرا؟ چون طعم آن را متناسب با قهوه های مختلف دوست دارند.

به عنوان یک قاعده کلی، قهوه کمتر = تلخی کمتر. بنابراین ممکن است متوجه شوید که 50 گرم قهوه با یک لیتر آب کاملاً مطابقت دارد. و توجه داشته باشید که این نسبت ممکن است بسته به نوع تجهیزات دم آوری که استفاده می کنید تغییر کند. فرنچ پرس به طور معمول به قهوه بیشتری احتیاج دارند، در حالی که آب مورد نیاز ممکن است درست در همان مقدار “نسبت طلایی” باشد.

راه حل: با وزن کردن قهوه و آب خود میزان قهوه را برای فنجانی که طعمش را می پسندید بیاموزید. (برای یادآوری، 1 گرم آب 1 میلی لیتر است، بنابراین می توانید یک لیتر آب را اندازه گیری کنید و بدانید که وزن آن 1000 گرم است و بنابراین برای رسیدن به نسبت طلایی به 55 گرم قهوه نیاز دارد). از ترازوی قهوه استفاده کنید. و نسبت ها را یادداشت کنید. بنابراین وقتی نسبت مورد نظر خود را پیدا کردید، دفعه بعد می توانید این کار را به درستی انجام دهید.

 

سخن پایانی

در این مقاله به علت تلخ شدن قهوه و راهکارهای جلوگیری از این اتفاق پرداختیم. با رعایت این نکات به هیچ وجه قهوه ی شما علت تلخ شدن قهوه نخواهد شد.


تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب

انواع ادویه ‌جات ; لیستی کامل از انواع ادویه که هر خانم خانه داری باید بداند!

انواع ادویه ‌جات ; لیستی کامل از انواع ادویه که هر خانم خانه داری باید بداند!

پرفروش ترین چای خارجی در ایران

پرفروش ترین چای خارجی در ایران

بهترین مارک قهوه فوری خارجی

بهترین مارک قهوه فوری خارجی

بهترین قهوه فوری با کافئین بالا

بهترین قهوه فوری با کافئین بالا

پیشگیری از افسردگی با مصرف قهوه

پیشگیری از افسردگی با مصرف قهوه

دسته بندی مطالب

خوار و بار

خوار و بار

خشکبار

خشکبار

آجیل

آجیل

زعفران

زعفران

کیک و شیرینی

کیک و شیرینی

قهوه

قهوه

چای و دمنوش

چای و دمنوش