بهترین زمان نوشیدن قهوه در روز چه ساعت هایی است؟

whatsapp
whatsapp

فروشــگاه اینترنتی موراتوس

بهترین زمان نوشیدن قهوه در روز چه ساعت هایی است؟

بهترین زمان نوشیدن قهوه در روز چه ساعت هایی است؟

بهترین زمان نوشیدن قهوه که یک نوشیدنی مفید برای سلامت ذهنی و جسمی ما می باشد چه زمانی است؟ همانند بقیه نوشیدنی ها، خوردن قهوه نیز بایستی متناسب با شرایط سلامتی هر فرد مشخص شود. که در این صورت است می توان قهوه را یک داروی پیشگیری از انواع تهدیدات جسمی و روحی نامید. شما بهتر است مصرف روزانه قهوه خود را طبق زمانی مشخص انجام دهید تا بیشترین تاثیر را از آن بگیرید.

ما در این مقاله از موراتوس قصد داریم در ابتدا بهترین زمان نوشیدن قهوه را برای شما بررسی کرده و در ادامه نیز مقدار استاندارد برای مصرف قهوه در طول روز را با هم خواهیم شناخت، تا بتوانیم از خوردن قهوه خود بیشترین و بهترین بهره را ببریم.

 

بهترین زمان مصرف قهوه چه موقع از روز است؟

 

بهترین زمان مصرف قهوه صبحگاهی

زمان مصرف قهوه در ابتدای روز به عوامل فردی و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. با این حال، به‌عنوان یک دستورالعمل کلی اغلب توصیه می‌شود که پس از بیدار شدن از خواب حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه برای نوشیدن قهوه صبر کنید. البته بعضی از متخصصان این مدت زمان را ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه اعلام کرده‌اند.

دلیل این توصیه به هورمون کورتیزول (هورمون استرس) مربوط می‌شود. کورتیزول هورمونی است که می‌تواند هوشیاری و تمرکز را افزایش دهد و متابولیسم، پاسخ سیستم ایمنی و فشار خون را تنظیم کند. سطح این هورمون از ریتم خاصی پیروی می‌کند، به طوری که میزان آن ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پس از بیدار شدن به اوج خود می‌رسد و در بقیه‌ی روز به‌آرامی کاهش می‌یابد.

شواهد نشان می‌دهد که کافئین قهوه سطح کورتیزول را افزایش می‌دهد. بنابراین، نوشیدن قهوه زمانی که سطح کورتیزول بالا است (یعنی بلافاصله بعد از بیدار شدن) ممکن است باعث افزایش بیشتر این هورمون شود. افزایش کورتیزول در دوره‌های طولانی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند و باعث مشکلات سلامتی شود. با این حال، تحقیقات کافی درباره‌ی پیامدهای افزایش کورتیزول بعد از  نوشیدن قهوه وجود ندارد. به‌علاوه، در افرادی که به‌طور منظم قهوه می‌نوشند، تاثیر کافئین روی کورتیزول کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر، نوشیدن قهوه در زمانی که سطح کورتیزول بالا است، ممکن است اثرات محرک کافئین را کاهش دهد. بنابراین اگر از قهوه برای افزایش انرژی و بهبود هوشیاری استفاده می‌کنید، بهتر است از نوشیدن آن بلافاصله بعد از بیدار شدن بپرهیزید.

به یاد داشته باشید که واکنش افراد مختلف به کافئین و کورتیزول متفاوت است. بعضی از مردم ممکن است قهوه‌ای که بلافاصله بعد از بیدار شدن مصرف می‌شود را به‌خوبی تحمل کنند، اما دیگران ترجیح دهند از انجام این کار بپرهیزند. از این‌رو، بهترین کار این است که به بدن خود گوش دهید و زمان‌بندی مصرف قهوه را بر اساس شرایط خود تنظیم کنید. اگر مطمئن نیستید که کدام راهکار برای شما مناسب‌تر است، می‌توانید ساعت‌های مختلف را امتحان کنید تا بهترین زمان خوردن قهوه برای افزایش انرژی و بهبود هوشیاری را بیابید.

 

شما عزیزان می توانید برای خرید قهوه آنلاین به وبسایت موراتوس مراجعه کنید و بهترین قهوه ها را در سایت ما مشاهده و خریداری کنید.

 

بهترین زمان مصرف قهوه صبحگاهی

 

بهترین زمان مصرف قهوه در شب

مصرف قهوه در ساعت‌های پایانی شب یا نزدیک به زمان خواب می‌تواند در بعضی از افراد به ۲ دلیل زیر باعث اختلال خواب شود:

 

۱. جلوگیری از فعالیت آدنوزین

آدنوزین یکی از ترکیبات طبیعی بدن است که نقش مهمی در فرآیندهای فیزیولوژیکی مختلف از جمله تنظیم خواب و متابولیسم انرژی دارد. در طول روز غلظت آدنوزین در مغز تغییر می‌کند، به طوری که سطح آن به‌تدریج در هنگام بیداری افزایش می‌یابد و در عصر به اوج خود می‌رسد. افزایش آدنوزین باعث خواب‌آلودگی می‌شود و بدن را برای استراحت آماده می‌کند. سپس در طول خواب، سطح آدنوزین کاهش می‌یابد تا امکان بیدار شدن در صبح روز بعد فراهم شود.

کافئین یک مسدودکننده‌ی آدنوزین است، یعنی به گیرنده‌هایی آدنوزین متصل می‌شود و از اتصال این ماده به گیرنده‌های طبیعی خود جلوگیری می‌کند. درنتیجه، هوشیاری را افزایش می‌دهد، باعث ایجاد اختلال در ریتم سیرکادین (ریتم شبانه‌روزی) می‌شود و خوابیدن را دشوار می‌کند.

 

۲. تاخیر در ترشح ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که به تنظیم چرخه‌ی خواب و بیداری کمک می‌کند. تحقیقات در مورد بهترین زمان برای خوردن قهوه نشان می‌دهد که کافئین می‌تواند ترشح ملاتونین را به تاخیر بیندازد و خوابیدن در زمان دلخواه را دشوارتر کند. تاخیر در ترشح ملاتونین ریتم سیرکادین را تغییر می‌دهد و به شما اجازه نمی‌دهد که خود را با برنامه‌ی خواب مورد نظرتان هماهنگ کنید.

 

چگونه از بی‌خوابی ناشی از نوشیدن قهوه پیشگیری کنید؟

اثرات محرک کافئین برای سه تا پنج ساعت طول می‌کشد و بسته به تفاوت‌های فردی ممکن است بعد از پنج ساعت تقریبا نیمی از کل کافئین مصرفی شما هنوز در بدن‌تان وجود داشته باشد. برای جلوگیری از اثرات مخرب کافئین، توصیه می‌شود که حداقل از ۶ ساعت قبل از خواب از نوشیدن قهوه خودداری کنید.

مراقب تفاوت‌های فردی در واکنش به کافئین باشید. بعضی از افراد ممکن است برای جلوگیری از اختلال خواب به محدودیت‌های بیشتری نیاز داشته باشند. پایبندی به برنامه‌ی روتین خواب و بیداری، رعایت بهداشت خواب و قرار گرفتن در معرض نور طبیعی در طول روز می‌تواند به تنظیم ریتم سیرکادین کمک کند و اثرات محرک قهوه را به حداقل برساند.

 

برای خرید بهترین قهوه فوری با کافئین بالا به وبسایت آنلاین موراتوس مراجعه کنید و بهترین محصولات از سایت ما خریداری کنید.

 

چگونه از بی‌خوابی ناشی از نوشیدن قهوه پیشگیری کنید؟

 

مصرف قهوه نزدیک به زمان خواب چه مشکلاتی دارد؟

مصرف قهوه نزدیک به زمان خواب یکی از بدترین کارهای ممکن است. شاید در انتهای یک روز پر کار و طولانی، وسوسه شوید که یک قهوه قوی بنوشید تا ساعات بیشتری را بیدار مانده و به کارهای عقب مانده‌تان برسید. شاید هر از گاهی ایده بدی نباشد تا بتوانید کارهای عقب مانده‌تان را جبران کنید. اما در کل، درگیر وسوسه مصرف قهوه در ساعات پایانی شب و نزدیک به زمان خواب نشوید. تکرار این کار باعث بروز مشکلات خواب متعددی خواهد شد:

 

اختلال در خواب: کافئین موجود در قهوه باعث می‌شود که به راحتی به خواب نروید؛ در طول شب چندین بار بیدار شوید و در کل الگوی خواب نامنظمی‌ را تجربه کنید.

 

سبکی خواب: داشتن یک خواب عمیق سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند و باعث تثبیت حافظه و موارد فیزیکی دیگر می‌شود. مصرف کافئین قبل از زمان خواب، امکان تجربه خواب عمیق را از بین می‌برد و در نهایت، حتی اگر بتوانید بخوابید، خواب سبکی را تجربه خواهید کرد.

 

بیدار شدن‌های متعدد در شب: حتی اگر بتوانید بعد از مصرف قهوه به خواب بروید، باز هم ممکن است که چندین بار در شب بیدار شوید و خواب مستمری نداشته باشید.

 

خواب‌آلودگی در طی روز: مصرف قهوه نزدیک زمان خواب در نهایت منجر به خستگی و خواب‌آلودگی در طی روز می‌شود. احتمالا دلیل آن هم این باشد که شب گذشته خواب با کیفیتی را تجربه نکرده‌اید. حواستان باشد که برای از بین بردن این خستگی روزانه، قهوه بیشتری مصرف نکنید. مصرف بیش از حد کافئین به جای افزایش انرژی شما، تاثیرات منفی دیگری مثل کاهش عملکرد شناختی و تغییر حالت روحی خواهد داشت.

 

برای خرید قهوه فوری جاکوبز اینجا کلیک کنید و از تنوع محصولات لذت ببرید.

 

مصرف قهوه نزدیک به زمان خواب چه مشکلاتی دارد؟

 

بهترین زمان مصرف قهوه برای بهبود عملکرد ورزشی

قهوه نه‌تنها به افزایش هوشیاری کمک می‌کند، بلکه می‌تواند خستگی ناشی از ورزش را به تاخیر بیندازد، قدرت عضلانی را افزایش دهد و عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. علاوه بر این، می‌تواند یک جایگزین ارزان‌قیمت برای مکمل‌های حاوی کافئین باشد که معمولا قبل از تمرین مصرف می‌شوند.

ممکن است مهم نباشد که قهوه‌ی صبحگاهی خود را بلافاصله بعد از بیدار شدن مصرف کنید یا چند ساعت بعد از آن، اما وقتی از ورزش کردن صحبت به میان می‌آید، باید بهترین زمان برای نوشیدن قهوه را در نظر بگیرید. چرا که تاثیر قهوه روی عملکرد ورزشی به زمان بستگی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که از این نوشیدنی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که سطح کافئین در زمان ورزش به اوج خود برسد.

دوز موثر کافئین برای بهبود عملکرد ورزشی ۳ تا ۶ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم (۱/۴ تا ۲/۷ میلی‌گرم به ازای هر پوند) وزن بدن است. برای مثال، فردی که وزن او ۶۸ کیلوگرم (۱۵۰ پوند) است می‌تواند ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین یا دو تا چهار فنجان (۴۷۵ تا ۹۵۰ میلی‌لیتر) قهوه بنوشد.

 

بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری

تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه کافئین‌دار می‌تواند شاخص توده‌ی بدنی (BMI) و چربی بدن را کاهش دهد. در مورد بهترین زمان مصرف قهوه برای کاهش وزن تحقیقات محدودی وجود دارد. با این حال، به نظر می‌رسد که نوشیدن یک فنجان قهوه در بین وعده‌های غذایی اصلی می‌تواند اشتها و تمایل به مصرف تنقلات را کاهش دهد. البته بعضی از تحقیقات از نقش قهوه در سرکوب اشتها حمایت نمی‌کنند.

اگر می‌خواهید از قهوه برای کاهش وزن استفاده کنید، از افزودن شکر یا خامه به آن بپرهیزید. چون شکر و خامه باعث افزایش کالری قهوه می‌شوند که این در طولانی‌مدت می‌تواند وزن شما را بالا ببرد. شما میتوانید مقاله بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری و چربی سوزی  را مطالعه کنید.

 

بهترین نوع قهوه برای چربی‌سوزی

 

تا اینجا با تاثیر قهوه بر کاهش وزن آشنا شدیم. اما جالب است بدانید که اثرگذاری انواع مختلف قهوه از نظر محتوای کافئین و مزایای بالقوه آن برای کاهش وزن می‌تواند متفاوت باشد. یکی از قهوه‌های معروف برای کاهش وزن، قهوه سبز است. به‌طور کلی قهوه سبز در مقایسه با قهوه سیاه، کافئین و اسید کلروژنیک بیشتری دارد.

قهوه سیاه هم حاوی اسید کلروژنیک است که به کاهش وزن کمک می‌کند. اما چون شسته و بوداده می‌شود معمولا طی فرآیند فرآوری، کافئین آن کاهش پیدا می‌کند. برای همین هم قهوه سبز ممکن است تاثیر بیشتری بر سوزاندن چربی داشته باشد.

قهوه اسپرسو هم در مقایسه با سایر قهوه‌ها، کمترین میزان شکر و کالری را دارد و بسیار غلیظ است. اگر طرفدار این قهوه هستید، باید بدانید که بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو برای لاغری قبل از ورزش است. نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث می‌شود در مدت انجام حرکات ورزشی، کمتر خسته شوید و کالری بیشتری بسوزانید.

 

برای خرید دانه و پودر قهوه ایلی به وبسایت موراتوس مراجعه کنید.

 

بهترین نوع قهوه برای چربی‌سوزی

 

مصرف چه میزان قهوه در روز مجاز است؟

 

میزان قهوه‌ای که می‌توانید در طول روز مصرف کنید به شرایط فردی و وضعیت سلامتی شما بستگی دارد. در ادامه چند دستورالعمل برای مصرف کافئین آورده شده است:

 

بزرگسالان سالم: به گفته‌ی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، دریافت حداکثر ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز، معادل تقریبا چهار فنجان قهوه (هر فنجان ۲۴۰ میلی‌لیتر)، برای اکثر بزرگسالان بی‌خطر است. با این حال، حساسیت فردی به کافئین ممکن است متفاوت باشد، بنابراین مهم است که به بدن خود گوش دهید و میزان مصرف کافئین را بر این اساس تنظیم کنید.

 

زنان باردار: زنان باردار نباید بیشتر از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مصرف کنند که این میزان تقریبا معادل ۳۵۵ میلی‌لیتر قهوه است. مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری با افزایش خطر سقط جنین و تولد نوزاد کم‌وزن مرتبط است. مقاله عوارض قهوه برای زنان را بخوانید.

 

زنان شیرده: مضرات کافئین قهوه می‌تواند به شیر مادر منتقل شود، بنابراین زنان شیرده باید مراقب کافئین دریافتی خود باشند. به توصیه‌ی متخصصان لازم است در دوران شیردهی مصرف کافئین را به حداکثر ۳۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید.

 

کودکان و نوجوانان: آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که کودکان و نوجوانان از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنند. کافئین می‌تواند روی الگوهای خواب و رفتار تاثیر بگذارد و خطر کم‌آبی را در کودکان و نوجوانان افزایش دهد.

 

افراد با شرایط پزشکی خاص: کسانی که به مشکلات قلبی-عروقی، فشار خون بالا، اختلالات اضطرابی یا اختلالات گوارشی مبتلا هستند، ممکن است نسبت به اثرات کافئین حساس‌تر باشند. این افراد باید در مورد مصرف کافئین با پزشک خود مشورت کنند.

کافئین در بعضی از افراد باعث افزایش اضطراب می‌شود. اگر اضطراب دارید، لازم است مصرف قهوه را کاهش دهید یا از نوشیدن آن خودداری کنید. به‌علاوه، می‌توانید از چای سبز استفاده کنید که مقدار کافئین آن تقریبا یک‌سوم قهوه است. در چای سبز یک اسید آمینه‌ به‌نام ال-تیانین (L-theanine) یافت می‌شود که اثر آرامش‌بخش دارد.

ذکر این نکته ضروری است که کافئین نه‌تنها در قهوه یافت می‌شود، بلکه در سایر منابع مانند چای، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشابه‌ها و شکلات هم وجود دارد. بنابراین، هنگام تعیین مقدار کافئین مصرفی خود باید تمام این منابع را نظر بگیرید.

 

برای خرید قهوه تورابیکا به وبسایت موراتوس سر بزنید.

 

مصرف چه میزان قهوه در روز مجاز است؟

 

کلام پایانی

بهترین زمان مصرف قهوه صبحگاهی احتمالا اواسط تا اواخر صبح است که هورمون کورتیزول در پایین‌ترین سطح خود قرار داد، اما باید تحقیقات بیشتری درباره‌ی این موضوع انجام شود. به خاطر داشته باشید که در صورت مصرف قهوه در ساعت‌های پایانی شب ممکن است دچار اختلال خواب شوید. به همین دلیل، توصیه می‌شود که بین زمان نوشیدن قهوه و زمان خواب حداقل ۶ ساعت فاصله در نظر بگیرید.

 

خرید قهوه تورابیکا


تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب

چطور و به چه روشی اثر کافئین زیاد را در بدن خنثی کنیم؟

چطور و به چه روشی اثر کافئین زیاد را در بدن خنثی کنیم؟

برنج طارم چیست؟ چه انواعی دارد؟

برنج طارم چیست؟ چه انواعی دارد؟

لوبیا سفید : خواص باور نکردنی لوبیا سفید برای سلامتی بدن

لوبیا سفید : خواص باور نکردنی لوبیا سفید برای سلامتی بدن

لوبیا قرمز : با خواص و عوارض عجیب لوبیا قرمز آشنا شوید!

لوبیا قرمز : با خواص و عوارض عجیب لوبیا قرمز آشنا شوید!

برنج هاشمی بهتره یا طارم : کدام یک بهتری و خوش عطر تر است؟

برنج هاشمی بهتره یا طارم : کدام یک بهتری و خوش عطر تر است؟

دسته بندی مطالب

خوار و بار

خوار و بار

خشکبار

خشکبار

آجیل

آجیل

زعفران

زعفران

کیک و شیرینی

کیک و شیرینی

قهوه

قهوه

چای و دمنوش

چای و دمنوش